Kaçınılabileceğiniz 5 Ciddi Cilt Sorunu

Çok fazla güneşe maruz kalmak ya da daha spesifik olarak güneşten yayılan UV ışınları cilt için tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Güneş yanıklarının yanı sıra, güneşe aşırı maruz kalma da erken cilt yaşlanmasına, cilt kanserine ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir. Cildimizde güneş hasarı olup olmadığını nasıl bilebiliriz? İşte cildinizin UV ışınlarından zarar gördüğüne dair 5 işaret şunlardır;

Kırışıklıklar

Aynaya baktığınızda yüzünüzde oluşan kırışıklıkları gördüğünüzde inlediniz mi? Kırışıklıklar genellikle doğal yaşlanma ile ilişkilidir. Fakat güneşten gelen UV ışınları kırışıklıklara yol açar. Cilt yapısını bozarak cildin elastikiyetini zarara uğratır.

Yaş Noktaları

Karaciğer lekeleri veya güneş lentiginler olarak da bilinen yaşlılık lekeleri, genişlemiş çiller gibi görünen kahverengi veya gri lekelerdir. Aslında güneşe aşırı maruz kalmaktan kaynaklanan ekstra pigmentasyon alanlarıdır. Yaşlılık lekeleri farklı boyutlarda gelir ve vücut, yüz, el ve kollar gibi daha fazla güneşe maruz kaldığınız yerlerde görülür. Neyse ki, genellikle zararsızdırlar, ancak biraz fazla güneş alıp almadığınızı gösterirler.

Boyun Sarkması

Yüzünüzdeki cildin yanı sıra, güneşe maruz kalma da boynunuzdaki cilde zarar verebilir. Bu bölgedeki cilt yaşlandıkça doğal olarak sarkmaya başlasa da güneşe aşırı maruz kalma ile hızlanır. Güneşten gelen UV ışınları, normal olarak boyun ve çene bölgesini sıkı tutan boynunuzun çevresindeki derideki kolajen ve elastini parçalamaktadır. Çok fazla güneşle, boyun cildinizin daha sarkık ve gevşek olduğu bir ‘hindi boynu’ fark edebilirsiniz.

Çatlamış Dudaklar

En çalışkan güneş koruyucu kullanıcıları için bile, genellikle gözden kaçan bir yer var. Dudakların UV ışınlarına uzun süreli maruz kalması aslında aktinik keilit olarak bilinen bir duruma yol açabilir.  Bunun belirtileri, esas olarak alt dudağı etkileyen kronik olarak çatlamış, kuru ve pullu dudakları içerir. Bazı durumlarda, bu durum tedavi edilmezse cilt kanserine yol açabilir. Bunun sizin için geçerli olduğunu düşünüyorsanız derhal bir dermatolog tavsiyesi almalısınız.

Kırmızı-kahverengi Lekeler

Cildinizde oluşabilecek diğer lekeler, pullu ciltlerin kırmızı-kahverengi lekelerini içerir. Bu duruma aktinik keratoz denir. Bunun nedeni, tahmin ettiniz, uzun süreli güneşe maruz kalma. Bu cilt lekeleri pürüzlü ve pullu hissedebilir ve kabuklara benzeyebilir. Bu durum potansiyel olarak kanserli olabileceğinden, bir dermatolog tarafından kontrol edilmelisiniz.

Cildinizi Güneşe Karşı Koruyun

Güneş koruyucuları ve güneş sonrası ürünleri cildi UV ışınlarına karlı yüksek koruma sağlayarak cildinizi lekelere, erken yaşlanmaya, kuruluğa ve yanıklara karşı koruyabilirsiniz. Bu güneş ürünleri ter ve suya 30 ile 80 dakika arası tere ve suya karşı koruma sağlar. Ayrıca yüksek koruma faktörlü ürünler ile yüz ve vücut bölgelerinizi uzun süre koruma sağlayabilirsiniz. Cilt tipinize ve cilt sorununuza uygun ürünleri dermokozmetik sitesinden güneş ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir